Pilates and Yoga School Facebook Page

pilates

jooga

kõhutants

koolitused

muud teenused

Pilates and Yoga Studio TallinnKÕHUTANTS

Idamaisest tantsust on üpris vähe teada ja see on sünnitanud erinevaid müütilisi käsitlusi ning vastukäivaid uskumusi idamaise tantsu algupära ja levimise kohta. Idamaise tantsu mõiste on lai. See sisaldab nii kindlatelt aladelt pärit etnilisi tantse kui ka naiste tantsu üldiselt. Siiski mõeldakse selle all enamasti egiptuse tantsu.

Inglise tantsija, uurija ja kirjastaja Wendy Buonaventura on jaganud egiptuse tantsu kolme ossa. 20.sajandi alguses eristusid raqs baladi ja raqs sharki. Raqs baladi on arhailisem idamaise tantsu stiil ja raqs sharki meelelahutuslik tantsustiil, mis on sulatanud endasse ka mõjutusi lääne tantsudest. Kolmanda rühma moodustavad rahvalikud tantsud (raqs shaabi) nagu nuubia tantsud, beduiinitantsud, fellahitantsud, saiditantsud. Tänapäeval on kõige levinum raqs sharki ja seda ka lääne maailmas.

Raqs sharki on otseses tõlkes “tants idast” ehk siis idamaine tants. Läänes on kutsutud seda kõhutantsuks(la danse du ventre, Bauchtanz, bellydance, magdans) ja ka nabatantsuks. Sellise nimetuse juured ulatuvad 19. sajandi Prantsusmaale, kui Euroopasse saabusid esimesed idamaised tantsijad. Sel korsettide ajastul oli kohutav näha sellist tantsu kus keskkoht liikus vabalt ja polnud mingi ime et tants sai nimeks kõhutants. Nabal seevastu pole selle tantsuga midagi tegemist. Kalliskivi tantsija nabas on hilisem kommertslik leiutis.

Pilates and Yoga Studio TallinnEhkki suur osa idamaise tantsu liikumistest keskendubki kõhu -ja puusapiirkonnale on nimetus kõhutants liiga kitsas iseloomustamaks aastatuhandeid vana tantsu. Kasutatakse ka nimetusi lähis-ida tants ja araabia tants. Kreekas kutsutakse idamaist tantsu lisaks tsifteteli’le ka anatolia tantsuks viidates Türgist tulevale stiilile. Türgis jällegi kasutatakse nime raqs oryantal või oyun havalari, mis tähendab mustlaste tantsu. Hispaanias kutsutakse idamaist tantsu maotantsuks (La danza serpiente), mis kirjeldab hästi idamaist tantsukeelt.

Idamaise tantsu algupära liitub tõenäoliselt viljakus- ja emakultusega Naine loomeprotsessi osana on olnud püha. Tants on olnud rõõmu ja austuse väljendus naise sünnitamis- ja loomisvõimele ning jätkuvale elutsüklile. Tants on sündinud rituaalsest ja religioossest väljendusest. Ringlevad ja pehmed tantsuliikumised nagu puusaring on kogu maailma looduskultuuride viljakus ja kultustantsudes.

Monoteismi sündides ja patriarhaalsete religioossete piiride levimisega see naiselik viljakust kummardav tantsustiil taandus, kuid ei kadunud täielikult. Kuna tants sellisena polnud enam lubatud, siis muutus see teisejärgulise tähtsusega meelelahutuseks ja säilis naiste subkultuuris. Eriti tugevana säilis tants islamiusulistel araabia aladel. Siiski on islam sündinud alles 7. sajandil, nii et idamaise tantsu algupära ei saa siduda islamikultuuriga.